BUX 139495.62 1,36 %
OTP 44920 2,14 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Betilthatják a mozzarellát

2008. március 27. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Bizottság értékeli az olasz hatóságoktól származó tájékoztatást, és ha szükséges, embargó alá helyezi a mozzarellát - nyilatkozta tegnap az EB élelmiszer-biztonságért felelős tagjának szóvivője. Az olasz sajtkülönlegességben dioxin nyomait fedezték fel, és bár az első római információk elszigetelt esetekre utalnak, az EB további, kiegészítő adatokat kért. Így például Brüsszelben kíváncsiak arra, hogy milyen óvintézkedéseket vezettek be az olaszok, hány tejfeldolgozót és gazdaságot vontak be a megvizsgáltak körébe. Az EB követeli, hogy minden olyan terméket vonjanak be a boltokból, amely érintett lehet a fertőzésben. A Brüsszelbe érkezett első jelentésekkel az EB korántsem volt megelégedve, ezért csütörtök estig adott haladékot a pótlásra. Amennyiben Róma továbbra is adós marad ezekkel, fontolóra vesszük a mozzarella regionális betiltását - mondta Nina Papadoulaki.
Az eddig rendelkezésre álló információk szerint a fertőzés Campania tartományra korlátozódik, a termékből nem került sem uniós tagállamba, sem külföldi exportra. (Bár Japán és Dél-Korea máris felfüggesztette az olasz mozzarella importját.) Az olasz hatóságok eddig négy holdingot és 23 tejfeldolgozó üzemet helyeztek zárlat alá, melyek mind a tartományban vannak. Az eddigi vizsgálatok lehetségesnek tartják, hogy összefüggés van a dioxin magas koncentrációja és az elmúlt hónapok nápolyi "szemétválsága" között, bár megdönthetetlen bizonyíték nincs erre. Az EB mindenesetre nagyon szigorú intézkedéseket vár, mivel az elmúlt években több olyan élelmiszer-fertőzés söpört végig az EU tagállamain, amelyek kezdetben elszigeteltnek tűntek, de végül egész szektorok átmeneti válságához, a fogyasztói bizalom megrendüléséhez vezettek.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet