Csehországban - miután ez év elején bevezették a vizitdíjat - megjelenik a tandíj a felsőoktatásban. Az éves összeg felső határa a tervek szerint 30 ezer cseh korona (mintegy 300 ezer forint) lehet, ami megfelel egy felsőfokú végzettségű dolgozó havi átlagkeresetének - derül ki egy munkadokumentumból, melyet a Mladá Fronta Dnes szerzett meg. Az oktatásügyi tárca koncepciója halasztott tandíjjal számol, azaz a hallgató csak azt követően köteles fizetni, miután munkaviszonyba lépett, és fizetése elér egy bizonyos szintet. Önkéntes alapon azonban már a tanulmányok ideje alatt is fizethető a tandíj, emellett az állam speciális hallgatói hitelekkel is számol, kedvező kamatfeltételek mellett. "A halasztott tandíj nem jelzálogkölcsön, amit az embernek akkor is törlesztenie kell, ha éppen nincs pénze" - magyarázta a lapnak Daniel Münich, a tervezet egyik kidolgozója. Ha viszont a volt hallgató megfelelő nagyságú jövedelemmel bír, ám kibújik a törlesztés alól, akkor ugyanúgy kezelnék, mint bármilyen adóst. Az éves tandíj nagyságát az egyes tanintézmények maguk állapítanák meg, de az nem léphetné túl a felsőfokú végzettségűek aktuális havi átlagbérét - vagyis a most megállapított plafon az évek múlásával emelkedhet.
Bár a koncepció kész, Csehország nem kapkodja el a felsőfokú oktatás fizetőssé tételét. A dokumentum csak 2008 végén kerül a Topolánek-kabinet elé, ráadásul a kormánykoalíción belül csupán a legerősebb párt, a polgári demokrata ODS áll ki mellette teljes mellszélességgel, ezért a Mladá Fronta Dnes úgy véli, hogy a tandíjat 2010 előtt nem vezetik be. A cseh felsőoktatás napjainkban sincs ingyen: az oktatási tárca szerint a kollégium, az utazás, az étkezés együttesen fejenként évi átlag 60 ezer koronába kerül a hallgatóknak.
