Nagyot lépett előre uniós útján Zágráb azzal, hogy megszüntették az adriai halászati tilalmat egy 25 ezer négyzetméteres övezetben. Ivo Sanader horvát elnök tegnap Brüsszelben személyesen tájékoztatta José Manuel Barrosót, az Európai Bizottság (EB) elnökét, hogy a horvát parlament végül is elébe ment a szlovén és olasz panasznak és feloldották az egyoldalúan bevezetett tilalmat. A pozitív válasz nem is maradt el: Barroso bejelentette, lehetőséget lát arra, hogy a horvátok jövő őszre befejezzék a csatlakozási tárgyalásokat.
Ez az első alkalom, hogy az évszámokkal bővítési ügyekben mindig is fukarkodó Brüsszel dátumot adott, amely egyúttal azt is jelentheti, hogy a balkáni ország a tagállamok erőteljes igyekezetével 2010-ben tag lesz. Addig azonban hosszú az út, de a brüsszeli elkötelezettséget támogatja az is, hogy Barroso őszre "útitervet" ígért, amely az egyes fejezetek megnyitását is tartalmazza, tehát számon kérhető menetrendet ad. Igaz, az EB szerepe a csatlakozási tárgyalások technikai vezetése mellett csak a tagállamok közös álláspontja tervezetének a kialakítása, a döntés a fővárosok kezében van. Ez a magyarázata annak is, hogy Ljubljana és Róma hónapokon át blokkolta a folyamatot halászaik kitiltása miatt.
Horvátország eddig a 35 fejezetnek kevesebb mint felét, tizenhatot nyitott meg, és Barroso is kiemelte, hogy nyárig Zágrábnak teljesítenie kell mindazokat az előzetes feltételeket, amelyek a fejezetnyitáshoz elengedhetetlenek. Újdonság a korábbi bővítésekhez képest, hogy az EB csak akkor javasolja egy adott fejezet megnyitását, ha az úgynevezett benchmark feltételek konkrétan adottak, vagyis nem éri be ígéretekkel. Különösen az uniós pénzek fogadását lehetővé tevő intézményrendszer és ellenőrzési apparátus próbáját veszik nagyon komolyan.
