az euróbevezetés áldozatainak
A Fico-kormány jövőre, az euróra történő átállás esetleges negatív hatásait enyhítendő, mintegy 22 milliárd koronát (200 milliárd forint) fordít a legszegényebb társadalmi rétegek megsegítésére - közölte egy tévévitában Vladimír Meciar, a legkisebb szlovák kormánykoalíciós párt, a HZDS elnöke, aki szerint a kabinet már most félretesz ebből a célból. Az összegből 12 milliárdot fordíthatnak az alacsony nyugdíjak emelésére. A háromszoros szlovák exkormányfő hozzátette, hogy saját számításairól van szó, és ez ügyben nem konzultált a pénzügyminisztériummal sem. Csáky Pál, az ellenzéki Magyar Koalíció Pártja (MKP) elnöke azonnal közölte: Meciar adata valótlan, ekkora összeget nem tudnak elkülöníteni a büdzsében. Robert Fico kormányfő korábban csupán annyit jelzett, hogy az euró negatív hatásait - nem részletezett módon - enyhíteni próbálják, 12-15 alapvető élelmiszer árának alakulását pedig különös figyelemmel fogják kísérni.
Ján Pociatek pénzügyminiszter a tegnapi kormányülés után nem cáfolta teljesen Meciar állítását, mindössze azt mondta, hogy a valóban fontolgatott kompenzációra biztosan nem szánnak 22 milliárd koronát. Pociatek szerint az euró bevezetése nem jár az árak radikális megugrásával. Viera Tomanová szociális és munkaügyi miniszter jövőre a legalacsonyabb nyugdíjak emelését tartja a legfontosabbnak, ennek törvényi előkészületein máris dolgoznak. Ivan Sramko szlovák jegybankelnök szerint áprilisban már 99 százalékos valószínűséggel kiderül, hogy Szlovákia 2009-ben belép-e az eurózónába.
