BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Szlovákiában nehéz kormányt buktatni

2008. március 9. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában utoljára 2004-ben tartottak népszavazást. A mostani vezető kormánypárt, az akkor ellenzéki Smer által kezdeményezett referendummal előrehozott választásokat próbált kikényszeríteni a hivatalban lévő jobbközép kormány megbuktatására. A népszavazás azonban érvénytelen volt, miután a szavazásra jogosultak mindössze 35,86 százaléka ment el voksolni, márpedig az érvényességhez legalább 50 százalék plusz egy fő részvételére lett volna szükség. Hasonló célból egyszer már 2000-ben is népszavazást tartottak, amit akkor a Vladimír Meciar vezette HZDS kezdeményezett. Ez ugyancsak érdektelenségbe fulladt: a részvétel alig 20 százalékos volt. Az ellenzék mindkét esetben az 1998-tól 2006-ig hivatalban volt jobbközép Dzurinda-kormány reformjait szerette volna megtorpedózni. Ezt megelőzően, a 90-es években három referendumot is tartottak különböző témákban, például arról, hogy privatizálhatók-e a stratégiai fontosságú nagyvállalatok, de ezekre sem mentek el kellő számban a szavazók. Az egyetlen kivétel az uniós csatlakozásról 2003 májusában tartott referendum, amelyen 50 százalékot meghaladó részvétel mellett több mint 90 százalék szavazott a belépés mellett.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet