Néhány éve még elképzelhetetlen lett volna, hogy egy cég ne találjon dolgozót Szlovákia elmaradott, magas munkanélküliség által sújtott régióiban, ma viszont már a kelet-szlovákiai városokban letelepedő vállalatoknak is szembesülniük kell ezzel a ténnyel. Az érintett térségekben tevékenykedő külföldi társaságok hr-esei szerint akik tudtak és akartak dolgozni, már távoztak - írta a Hospodárské Noviny -, döntően csak a tartósan munkanélküli és szakképzettség nélküli emberek maradtak. Ez már a közel 30 százalékos munkanélküliséggel sújtott Rimaszombatban is kézzelfogható, ahol alig egy éve jelent meg az első komolyabb beruházó, a dél-koreai Sewon ECS Slovakia. A mintegy nyolcszáz főt foglalkoztató autóipari beszállító napi szinten küzd munkaerőhiánnyal, ráadásul az alkalmazottak közel egyharmada problémásnak számít (alacsony munkamorálú, esetenként félanalfabéta). A Sewon máris azt fontolgatja, hogy következő beruházását, amely további több száz állást teremtene, már nem hozza ebbe a régióba.
Ugyanezzel a problémával küszködik az ukrán határ közeli Szinnán működő Jas Elmont cég, amely a japán Yazaki Wiring Technologies Slovakia kelet-szlovákiai telephelye számára termel. A kilencszáz főt foglalkoztató vállalat már átmenetileg kétszáz vendégmunkást is alkalmazott Romániából, Litvániából, sőt Csehországból és Portugáliából is. A kormány nagy súlyt helyezett arra, hogy az elmaradott régiókba is érkezzenek beruházók - emlékeztetett a lap -, arra viszont már nem gondoltak, hogy a helybéliek képzettsége elmarad a kívánatostól.
