A januárban bevezetett vizitdíj és receptdíj hatására Csehországban látványosan, mintegy 25 százalékkal csökkent a gyógyszertárak forgalma - írta a Mladá Fronta Dnes. A közel 130 gyógyszertárat felölelő felmérésből kiderül, hogy januárban, sőt február első felében is a vényre adott gyógyszerek darabszáma legalább 30 százalékkal esett vissza, miközben a szabadon árusított gyógyszerek forgalma 2007 decemberéhez képest több mint 30 százalékkal emelkedett. A gyógyszertárak a 30-30 cseh koronára (kb. 300 forint) rúgó vizit- és receptdíjjal magyarázzák a gyökeres változást. A lap szerint az emberek a kevésbé súlyos esetekben inkább maguk megvásárolják a gyógyszert, hiszen a tabletta ára így esetenként kisebb, mint a vizit- és receptdíj. A lap emlékeztet rá, hogy az év eleji visszaesés még nagyobb lett volna, ha januárban nem lett volna influenzajárvány. Emellett nem lehet kizárni a 2007. végi "bespájzolás" hatását sem. Petr Krepálek, a gyógyszertár-tulajdonosok szövetségének képviselője szerint az év eleji visszaesés csak átmeneti jelenség, a második negyedévben már a forgalomcsökkenés stabilizálódásával számol.
