Szlovákiában nyugatról kelet felé haladva nő a táppénzen lévők száma és a táppénzen töltött idő hossza, ami arra utal, hogy a betegállomány megállapításában meghatározó szerepet játszik a gazdasági fejlettség és a bérszint. Tavaly októberben a legtöbben a kelet-szlovákiai Eperjes megyében voltak időlegesen betegek (4,3 százalék), a legkevesebben Pozsony megyében (2 százalék) - országos szinten a munkavállalók 3,2 százaléka volt munkaképtelen - derül ki a szociális biztosító statisztikájából. A leghosszabb ideig szintén Eperjes megyében betegeskedtek a munkavállalók, októberben átlagosan 40 napig, miközben az országos átlag 33 nap volt.
Összességében visszaszorulóban van a táppénzesek aránya: a 2004-ben regisztrált ugrásszerű csökkenés oka, hogy az év elejétől a betegség első tíz napjában a munkáltató fizeti a táppénzt, mégpedig az első három nap a bér 25 százalékát, utána 55 százalékát. A kisebb táppénz miatt a munkavállalók betegségük idején inkább szabadságot vesznek ki. A legtöbb munkaképtelenséget a legrosszabbul fizetett ágazatokban, így például a bőr- és textiliparban, a fafeldolgozásban és a mezőgazdaságban regisztrálják. A legegészségesebbek a Pozsonyban és a pénzügyi szférában alkalmazottak.
