BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Csökkent a táppénzesek aránya Szlovákiában

2008. február 24. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában nyugatról kelet felé haladva nő a táppénzen lévők száma és a táppénzen töltött idő hossza, ami arra utal, hogy a betegállomány megállapításában meghatározó szerepet játszik a gazdasági fejlettség és a bérszint. Tavaly októberben a legtöbben a kelet-szlovákiai Eperjes megyében voltak időlegesen betegek (4,3 százalék), a legkevesebben Pozsony megyében (2 százalék) - országos szinten a munkavállalók 3,2 százaléka volt munkaképtelen - derül ki a szociális biztosító statisztikájából. A leghosszabb ideig szintén Eperjes megyében betegeskedtek a munkavállalók, októberben átlagosan 40 napig, miközben az országos átlag 33 nap volt.
Összességében visszaszorulóban van a táppénzesek aránya: a 2004-ben regisztrált ugrásszerű csökkenés oka, hogy az év elejétől a betegség első tíz napjában a munkáltató fizeti a táppénzt, mégpedig az első három nap a bér 25 százalékát, utána 55 százalékát. A kisebb táppénz miatt a munkavállalók betegségük idején inkább szabadságot vesznek ki. A legtöbb munkaképtelenséget a legrosszabbul fizetett ágazatokban, így például a bőr- és textiliparban, a fafeldolgozásban és a mezőgazdaságban regisztrálják. A legegészségesebbek a Pozsonyban és a pénzügyi szférában alkalmazottak.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet