BUX 138728.38 -0,55 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Reflexiós csoportot állít fel az EU

2007. december 16. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EU egynapos pénteki brüsszeli csúcstalálkozóján megállapodás született arról, hogy Felipe Gonzáles volt szocialista spanyol kormányfő vezetésével kilencfős új testület áll fel. Az úgynevezett reflexiós csoportnak az lesz a feladata, hogy dolgozza ki az EU hosszú távú, 2020-2030-as időszakra vonatkozó jövőképét. Elsősorban arra a kérdésre várnak választ az uniós vezetők, hogy fenntartható-e, összeegyeztethető-e a tartós gazdasági növekedés és az európai szociális modell, és milyen globalizációs kihívásokkal szembesül majd az EU másfél évtized múlva. A csoport mandátumát úgy határozták meg, hogy ne foglalkozzon intézményi kérdésekkel, és ne érintse a költségvetést befolyásoló közösségi politikákat. A további feladatok még eléggé homályosak, Gyurcsány Ferenc kormányfő elismerte, "ha lenne magyar jelöltje, nehezen tudná elmagyarázni neki, mi is volna a feladata". A testületnek jövő év közepére kell felállnia, és 2010-re dolgozza ki javaslatait. Az elnök mellett két alelnök lesz, Jorna Ollila, a Nokia elnöke és Vaira Vike-Freiberga, korábbi lett államfő.
A csúcs döntött arról, hogy civil válságkezelő missziót küldenek Koszovóba, ami azt jelzi, hogy az EU kész vezető szerepet betölteni Koszovó függetlenségének folyamatában. A négyszáz fős misszióban bírák, igazságügyi szakértők - köztük magyarok is - lesznek, akiket további mintegy 1600 rendfenntartó egészít ki. A csúcs közleménye szerint a jelenlegi status quót hosszú távon nem lehet fenntartani, és a regionális stabilitás szempontjából megfelelő megoldást kell találni. Az EU ismét leszögezi, hogy világos perspektívát kíván adni a nyugat-balkáni államoknak, a térség egészének helye lesz az unión belül. Ennél még konkrétabb a Szerbiának szóló kompenzációs üzenet: Belgrád a csatlakozási folyamat felgyorsítására számíthat, ha együttműködik az ENSZ hágai bíróságával. Bár Koszovó függetlenségének elismerésében nem sikerült egységes álláspontra jutni, pozitívum, hogy az elismeréstől visszarettenő országok (Ciprus, Szlovákia, Románia) nem akadályozzák az uniós misszió kiküldését.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet