BUX 138797.87 -0,5 %
OTP 44800 -0,27 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már megint bölcsek...

2007. december 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Több éve, az európai konvent előtt merült fel, hogy az európai alkotmányt egy bölcsek testülete készítse elő. José María Aznar akkori spanyol kormányfő kifakadt: nincs rá szükség - bölcseknek itt vagyunk mi… A mai uniós vezetők szerényebbek: az új testületnek az Európai Unió 2020-2030 közötti jövőképét kellene megrajzolnia, azt, hogy milyen külső és belső kihívásokra kell felkészülni. A mandátum meghatározásakor igyekeztek a két évre szóló megbízatást aknátlanítani: ne foglalkozzanak intézményi kérdésekkel (azokat a reformszerződés úgyis megoldotta), még csak ne is érintsék a költségvetést és a bővítési ügyeket. Ezzel szemben térképezzék fel a szakértők a másfél évtized múlva várható bevándorlási kihívásokat, a fenntartható növekedés aspektusait (beleértve az energetikai kihívásokat), hogy milyen mértékben módosulhat az európai szociális modell és milyen biztonságpolitikai környezettel szembesülhet majd az akkori unió. A testület létszáma tizenkét fő körül lehet, vezetőjéről máris megkezdődött a brüsszeli találgatós társasjáték. Felröppent Felipe Gonzáles volt szocialista spanyol kormányfő, Jorna Ollila, a Nokia főnöke és Pat Cox, az Európai Parlament egykori liberális elnökének neve. És hogy legalább az esélyesek köréből az új tagállamok se maradjanak ki, szóba került Vaira Vike-Freiberga volt lett elnök is. (Igaz, a 70 esztendős pszichológus csak tíz esztendeje tért vissza Lettországba, élete nagyobb részét Kanadában töltötte.)

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet