BUX 138946.79 -0,39 %
OTP 44910 -0,02 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Áfáznak vagy ráfáznak a pénzügyminiszterek?

2007. december 3. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Nem reménytelen, hogy ma az EU-pénzügyminiszterek tanácskozásukon kompromisszumra jutnak az áfacsomag egyes kérdéseiben. Így sikerülhet megállapodni Luxemburggal, hogy a jövőben bizonyos szolgáltatások forgalmi adóját a fogyasztó országában és ne a szolgáltató telephelyén róják ki. Igaz, ez a jövő némileg távolinak tűnik. Jean-Claude Juncker, a nagyhercegség kormányfője és egyben pénzügyminisztere két feltételhez köti beleegyezését: csak 2015-ben térjenek át az új rendszerre és azzal párhuzamosan a szolgáltatónak otthont adó tagállam adminisztrációs költségeinek fedezésére visszatarthassa az adó negyedét.
Az uniós gyakorlattól nem idegen a türelmi idő, ezzel a legtöbb tagországnak nincs is baja. A többség viszont sokallja a 25 százalékos visszatartást. A tényleges költségekhez viszonyítva maga a kompromisszum közvetítője, Kovács László, az Európai Bizottság (EB) adópolitikáért felelős tagja is túlzottnak tartja Juncker feltételét. Tény azonban, ha változtatnak a jelenlegi állapoton, az Luxemburg áfabevételét jelentősen megtépázná, ugyanis igen sok elektronikus szolgáltató - például a Skype - az alacsony, 15 százalékos áfakulcs miatt választotta a nagyhercegséget. Juncker szerint az ország GDP-jének egy százalékát veszíthetné el, ha ezek a cégek most hátat fordítanának neki. Bár a probléma Portugáliát is érinti (Madeira szigete miatt), az EU soros elnökeként Lisszabon kihátrálna Luxemburg mögül, így van rá remény, hogy Juncker is beadja a derekát. Keményebb diónak tűnik a megállapodás a csökkentett áfakulcsokról. Több új tagállam idén és jövőre lejáró derogációjának meghosszabbítását javasolta az EB, arra hivatkozva, hogy a csökkentett kulcsokra átfogó megoldást kell találni, amely egyformán érvényes volna a régiekre és az újakra és amelyet 2010 után vezetnének be. Németország és Dánia azonban nem akar precedenst teremteni arra, hogy puhítsanak a csatlakozási szerződésen, és nélkülük nincs meg az egyhangú döntés.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet