BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Dömpingvád a kínai acéltermékek ellen

2007. október 29. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Kereskedelmi háború fenyeget az Európai Unió és Kína között, mert az Európai Acélipari Szövetség (Eurofer) hivatalosan is dömpingpanasszal élt az olcsó távol-keleti acéltermékek miatt. Az Európai Bizottságnál (EB) tegnap benyújtott panasz a hidegen hengerelt acélárukra vonatkozik, amelyek Kínából, Tajvanról és Dél-Koreából érkeznek a 27 uniós tagállamba, de a Kínából származó fémmel bevont acéltermékek is az acéllobbi célkeresztjébe kerültek. Jóllehet az EB kereskedelempolitikáért felelős tagja, Peter Mandelson többször is bírálta a pekingi vezetést, amiért nem hoz intézkedéseket az EU-val szemben kialakult hatalmas kereskedelmi mérlegtöbblet mérséklése érdekében, külön is kiemelve az acélipart, a tagállamok megosztottak az ügyben. Tény, hogy a kínai import a tavalyi rekordév után idén megduplázódik és eléri a 10 millió tonnát, ám van, akinek kapóra jön az olcsó áru: az energiaigényes acéltermelés a mai energiaárak mellett rendkívül megdrágítaná az európai késztermékeket. A Thyssen-Krupp vagy az Arcelor Mittal tehát nem bánná, ha az EB dömpingvámmal vagy kvótával sújtaná az ázsiai exportálókat, az acélfeldolgozók azonban éppenséggel saját versenyképességüket köszönhetik az olcsó importnak.
Pekingnek ugyanakkor nem áll érdekében, hogy kiélezze a textiltermékek miatt amúgy is feszült viszonyt. Évek óta szeretné elérni, hogy Brüsszel működő piacgazdaságnak ismerje el Kínát, abban az esetben ugyanis sokkal nehezebb bizonyítani a dömpingvádat, vagyis azt, hogy például burkolt állami támogatással oldják meg az önköltség alatti termelést. Kína egyébként 2004-ben még acélbehozatalra szorult, idei nettó exportja azonban eléri az 50 millió tonnát.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet