Az Európai Bizottság (EB) egy hónapot ad Romániának, hogy javítson az uniós agrártámogatások kifizetését lehetővé tevő adminisztrációján és infrastruktúráján. Ellenkező esetben a csatlakozási szerződésében rögzítettek alapján Brüsszel 25 százalékkal csökkenti a 2007. december 1-jén kezdődő fizetési évre szóló agrártámogatásokat. Ugyanakkor a szintén idén csatlakozott Bulgária esetében az EB nem lát okot szankcióra, a kifizetési ügynökségek helyükön vannak és működőképesek - állapítja meg a két országról szóló jelentés. Románia helyzete sem reménytelen, az EB pontosan megmondta, melyik az a két terület, ahol sürgős beavatkozásra van szükség: Bukarestnek telepítenie kell és be kell üzemeltetnie az integrált adminisztrációt és ellenőrzést lehetővé tevő szoftvert, továbbá szavatolni, hogy addig nem fizetnek a gazdáknak, amíg elégtelen az ellenőrzési rendszer. Kiegészítő intézkedésként gondoskodnia kell arról, hogy miután még mindig nincs telekazonosító rendszer, a hatóságoknak legyen kapacitásuk arra, hogy a helyszínen személyesen végezzék az ellenőrzéseket.
Mariann Fischer Boel, az EB agrárpolitikáért felelős tagja levélben fordult Bukaresthez és a román agrárminiszternek november 9-éig kell válaszolnia a brüsszeli kifogásokra. Boel ugyanakkor elégedett a bolgár felkészüléssel, bár megjegyezte, hogy kisebb korrekciókra ott is szükség van, például a telekkönyvi rendszerben, ám ezek időben elvégezhetőek és ezt Szófia meg is ígérte. A kilátásba helyezett büntetés nem jelenti azt, hogy a román gazdák támogatás nélkül maradnak: azt a nemzeti büdzséből Bukarest kifizetheti, csak éppen a közösségi hozzájárulást faragják le. Ez 2008-ban mintegy 110 millió eurós kurtítást jelentene.
