BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Euró-korifeusok mennek Pekingbe

2007. október 9. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Páratlan lépésre szánták el magukat az EU pénzügyminiszterei: a monetáris politika három nehézsúlyú képviselőjét menesztik Pekingbe, hogy nyomást gyakoroljanak a kínai hatóságokra a renminbi árfolyamának növelése érdekében. Jean-Claude Juncker, az eurócsoport elnöke, Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke és az Európai Bizottság monetáris politikáért felelős tagja, Joaquín Almunia még ebben az évben tárgyal a kínai vezetéssel. Az amúgy is dömpingváddal illetett kínai termékeket még olcsóbbá teszi az olcsó nemzeti valuta.
A miniszterek pozitívan reagáltak arra a washingtoni nyilatkozatra, hogy az erős dollár érdeke az Egyesült Államoknak, és szeretnék, ha a két távol-keleti országban is hasonló szellem uralkodna. Egy kínai külügyi szóvivő annyit mondott, hogy országa tartja magát a rugalmas árfolyam-politikához és nyitott a többiekkel való párbeszédre. Az uniós pénzügyminiszterek igyekeznek levonni az amerikai másodlagos jelzálogkölcsön-piacon kirobbant válság tanulságait, mindenekelőtt a bankoktól eltérő pénzintézetek szigorúbb felügyelete várható. Az Európai Bizottság 2008 folyamán vázolja majd fel ennek részleteit. Az óvatosságra az is okot ad, hogy a Nemzetközi Valutaalap már jelezte: a válságnak érezhető gazdasági következményei lesznek és az Európai Bizottság őszi gazdasági előrejelzésében is várható a növekedési kilátások mérséklése.
Trichet egyébként az Európai Parlament pénzügyi és gazdasági bizottságában tegnap bár óvatosan, de inflációs veszélyekre figyelmeztetett. Mint mondta, további adatokra van szükség ahhoz, hogy lássák, van-e tere esetleges kamatcsökkentésnek. A miniszterek megerősítették: Prágától továbbra is elvárják, hogy már jövőre faragja le túlzott deficitjét, ami egyébként a cseh kormány nyáron elfogadott reformcsomagjából is következik. Az EB ajánlására a miniszterek megszüntették a Nagy-Britannia elleni deficiteljárást, mert Londonnak sikerült 3 százalék alá szorítania költségvetési hiányát (2,7 százalék az idei előrejelzés).

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet