BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mindenhol a fiataloknak kerül a legtöbbe

2007. október 7. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Roppant felfordulást okozott az Európai Bizottság 2002-ben az unió autóbiztosítási piacán, amikor megtiltotta a kötelező bonus-malus rendszert, mondván, ellentétes az 1994-ben jóváhagyott szabályozással, amely szerint a biztosítótársaságok szabadon állapíthatják meg tarifájukat. Az Európai Bíróság utóbb, a szektor fellépése nyomán, törvénytelennek nyilvánította a brüsszeli tiltást, addigra azonban a társaságok már átálltak egy új rendszerre. (A bíróság úgy érvelt, hogy mivel a társaságok szabadon állapíthatják meg az alaptarifákat és a bonus-malus rendszer csupán azok későbbi alakulását befolyásolja, az eljárás nem köti őket gúzsba.)
Általában az egész EU-ra érvényes, hogy a legdrágább biztosítást a fiatalok kötik, hiszen minden kimutatás szerint ők jelentik a legnagyobb kockázatot. A kötelező biztosítás tarifája azonban oly mértékben meglódult, hogy például Belgiumban a kormánynak kellett megszabnia a plafonokat, sőt azok a fiatalok, akik igazolták, hogy elvégezték a defenzív vezetést oktató tanfolyamot, külön kedvezményt kaptak. Az új szabályozásnak lett foganatja: két év alatt 20 százalékkal csökkent a legalább 25 ezer euró kárral járó balesetek száma. A fiataloknak azt is vállalniuk kellett az olcsóbb biztosításért, hogy nem vezetnek péntek estétől hétfő reggelig (a balesetek zöme ebben az időben történik).
Belgiumban két éve indult meg a biztosítótársaságok között az igazi harc a balesetmentesen vezető sofőrökért: aki a bonus-malus skálán a mínusz 2. lépcsőre kerül - általában közel tíz év után -, annak biztosítása további tartamára garantálják a legalacsonyabb díjat. Bár ezt a formulát a viszonylag drága kötvényeket kínáló társaságok találták ki, a konkurencia kényszerítve érezte magát, hogy hasonló csábítással jelentkezzen. Ők úgynevezett jokert ajánlanak a tartósan kárjelentés nélkül vezetőknek, ezzel még két baleset után is meg lehet maradni a legjobb tarifánál. A biztosítók nagyvonalúságának árát a gyakran karambolozók fizetik meg: ők nagyobb ugrással esnek vissza a skálán, és ebben nincs nagy eltérés a társaságok között.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet