Németország ismét közel áll ahhoz, hogy szufficites költségvetést produkáljon - derül ki az első féléves gazdasági adatokból, amelyeket Peer Steinbrück pénzügyminiszter küldött meg az Európai Bizottságnak. Ez azt jelenti, hogy az eredetileg kitűzött célhoz képest három évvel hamarabb, már idén sikerül felszámolni az államháztartási hiányt. A kormány középtávú tervének értelmében a tavalyi 1,6 százalékos GDP-arányos deficitet fokozatosan 2010-re kellett nullára csökkenteni. Erre az évre 1,2 százalékos hiányt tűztek célul, ez azonban várhatóan csak 0,1 százalékos lesz. Az euróövezetben legfeljebb három százalék a megengedett GDP-arányos deficit, de a tagállamok elkötelezték magukat a költségvetési egyensúly, sőt, ha lehetséges, a többlet elérésére. Németországnak utoljára 1989-ben sikerült pozitív szaldót produkálnia, a német újraegyesítés következményei, mindenekelőtt a csaknem ötmilliósra emelkedett munkanélküliség azonban tartósan három százalék fölé nyomta a deficitet. (Mindössze egy alkalommal, 2000-ben sikerült mesterségesen eltüntetni a hiányt a harmadik generációs mobilkoncessziók eladásából származó bevételekkel.)
A mostani kedvező egyenleg a gyors gazdasági növekedés nyomán megugró adóbevételekkel magyarázható: idén a vártnál csaknem 15,5 milliárd euróval több adó folyik be az államkasszába, mindenekelőtt az áfakulcs év eleji megemelésének következtében. A munkanélküliség sikeres visszaszorítása nyomán a szociális kiadások is csökkentek. Az állástalanok száma szeptemberben 8,8 százalékra csökkent, amire 1993 óta nem volt példa. Az államadósság is csökken, tavaly még a megengedett 60 százalék helyett a GDP 67,5 százalékát tette ki, de idén várhatóan 65,1 százalékra mérséklődik. Ugyanakkor a kormány éppen ezekben a napokban kényszerül arra, hogy a 2,4 százalékos idei növekedési előrejelzést 2 százalékra módosítsa, főként az USA-ból kiindult hitelválság következményeként.
