BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sínen a vasúti liberalizáció

2007. szeptember 25. kedd, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az Európai Parlament (EP) tegnap immár harmadik olvasatban elsöprő többséggel megszavazta a vasúti liberalizációt. 2009-től bővítik az utasok jogait és 2010 januárjától a nemzetközi vasúti közlekedésben megszűnik a nemzeti monopólium. (A teherfuvarozásban már szabad a verseny.) Az EP végül is engedett a tagállamoknak, korábban ugyanis a 2008-as piacnyitást erőltette. A képviselők olcsóbb fuvardíjakat remélnek. A szektorra egyébként is jellemző, hogy a fapados légitársaságok óriási konkurenciát jelentenek, így éppen ideje volt, hogy enyhítsenek a versenyfeltételeken, ami várhatóan az árak letörését hozza majd magával, de a szolgáltatás színvonala mindenképpen javul. A liberalizáció megszavazásával egyúttal szavatolni kellett az utasok minimumjogait, így például a nemzetközi forgalomban előforduló késésért kártérítés jár, továbbá az utasok és csomagjaik biztonságára is garanciákat határoznak meg és a vasutak nem tagadhatják meg a kerékpár fuvarozását. Amennyiben a késés meghaladja az egy órát, úgy a fuvardíj negyedét kell visszafizetni, és ha két óránál nagyobb a késés, akkor a jegy árának fele illeti meg az utasokat. A mozgáskorlátozottak jogait erősíti, hogy a vasúttársaságoknak biztosítaniuk kell az akadálytalan ki- és beszállást, a peronok megközelítését, még olyan állomásokon is, ahol egyébként nincs személyzet. A szabályozás azonban meglehetősen nagyvonalúan bánik a rendelet hatályba léptetésével: a tagállamok 15 évig kérhetnek átmeneti könnyítéseket, például felmentést a bicikliszállítás alól. A mozdonyvezetőknek nemzetközi igazolással kell rendelkezniük, amely tanúsítja szakképzettségüket s hogy megfelelnek a minimális egészségi követelményeknek.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet