BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel ismét nekifut az energialiberónak

Az Európai Bizottság (EB) tegnap elfogadta azt a jogszabályjavaslat-csomagot, amelynek alapján szerinte döntő előrelépés érhető el az európai áram- és gázpiac megnyitásában, az energiaszolgáltatók közti valódi választási lehetőség megteremtésében. A korábbi, elsősorban Németország és Franciaország ellenállása miatt visszapattant tervezetek még a termelési és elosztási tevékenységek teljes és egyértelmű szétválasztására alapultak. A mostani javaslat szerint az országok két lehetőség közül választhatnának.

2007. szeptember 19. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Az EB elnöke, José Manuel Barroso, az energiapolitikáért felelős Andris Piebalgs és Neelie Kroes versenyügyi biztos - hogy közlendőjüknek nagyobb nyomatékot adjanak - közös sajtótájékoztatón ismertette az elképzelést. Brüsszeli tudósítónk beszámolója szerint Barroso világossá tette, hogy a maga részéről a legradikálisabb reformot szorgalmazza, azaz ragaszkodna a tulajdonosi szétválasztáshoz. Neelie Kroes is a fogyasztói érdekeket helyezte előtérbe. "Azokban a tagállamokban, ahol már megtörtént a szétválasztás, 1998-2006 között csupán hat százalékkal drágult az elektromos áram, míg ahol fennmaradt a monopólium, ott 29 százalékkal fizetnek többet." A tulajdonosi szétválasztás nyomán sokkal több beruházó jelentkezne, hiszen az alternatív szolgáltatók mai piacra jutásának akadálya fékezi a befektetési kedvet. Márpedig ha több a piaci szereplő, a verseny alacsonyabb árakhoz is vezet. A két opció közti különbség megmutatkozna a szabályozásban is, nyilvánvalóan bonyolultabb felügyeleti mechanizmusra volna szükség ott, ahol csak a vállalati struktúrán változtatnak. Barroso szerint figyelemre méltó, hogy ugyanazok a tagállamok, amelyek a kevésbé radikális reform mellett tették le voksukat, és ez esetben elfogadnák a komplexebb szabályozást, más területeken éppenséggel a brüsszeli bürokrácia, túlszabályozás leépítését követelik. A harmadik országokról szólva Barroso visszautasítja, hogy velük szemben az EU diszkriminatív volna. Éppen ellenkezőleg, a játékszabályok egységes betartását akarják elérni. Szerinte a tisztességes verseny biztosítása nem azonos a protekcionizmussal. A reform "gazdája", a lett Piebalgs szerint kellő eltökéltség esetén a javaslatból akár egy éven belül jogszabály születhet. A soros portugál elnökség támogatja, így az már októberben a miniszterek elé kerül és reményei szerint a következő, szlovén elnökség is prioritást ad az indítványnak.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet