BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszel harcra készül az autóiparral

2006. november 5. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) kötelezni kívánja az autóipart a környezetbarát járművek gyártására. Mivel a szén-dioxid-kibocsátás önkéntesen vállalt fokozatos csökkentését nem teljesítette az ágazat, Brüsszel nem lát más eszközt, mint kötelező szabályok bevezetését. Ennek értelmében 2008-ig 140 gramm/kilométerre, 2012-ig 120 gramm/kilométerre csökkentenék az átlagos kibocsátást, ami – mint azt Stavros Dimas környezetvédelemért felelős biztos a European Voice című hetilapnak elmondta – lényegében megfelel a pár éve az autógyártók által önként vállalt menetrendnek. Ennek értelmében a szabvány az európai autógyártókra vonatkozik, az ázsiaiak egy év haladékot kapnak, míg az amerikaiakat nem érinti a szabály.
Dimas a közelmúltban hozta nyilvánosságra az EB fölmérését, amely szerint a 15 régi tagállamban tíz esztendő alatt átlagosan 12,4 százalékkal mérséklődött a szén-dioxid-kibocsátás, noha a megállapodás értelmében 2008/2009 körül 25 százalékosnak kellene lennie. A Reuters hírügynökség által idézett Európai Autógyártók Szövetsége szerint nem kötelező szabályozással, hanem megfelelő adópolitikával lehetne célt érni. A fogyasztók ugyanis a kevésbé környezetbarát, nagyobb és biztonságosabb modelleket keresik, míg ha adókedvezményben részesítenék az alacsonyabb fogyasztású kocsikat, akkor a kibocsátási érték is csökkenne. A bizottság decemberben úgynevezett kommunikációval rukkol elő, amely az érintettek válasza után vezet el a konkrét törvényjavaslathoz.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet