Az Európai Bizottság (EB) intézkedési tervet tett közzé, amelynek révén a következő másfél évtizedben 20 százalékkal csökkenhet a tagállamok energiafelhasználása. Mára egyértelművé vált ugyanis, hogy az emelkedő energiaigény, a magas olaj- és gázárak, valamint az ellátás bizonytalansága erősen sebezhetővé teszik az unió országait. Az Andris Piebalgs energiapolitikáért felelős biztos által ismertetett csomag 75 fajta intézkedést ölel fel, amely uniós szinten évente mintegy 100 milliárd euróval csökkentené az energiaszámlát. Elképzelései között szerepel a fogyasztást visszafogó, korszerű eljárással üzemelő háztartási gépekre (hűtőszekrény, légkondicionáló), kisebb ipari berendezésekre (vízipumpa, ventilátor) érvényes minimális követelmények megszabása és az elavult termékek fokozatos kivonása a piacról. Hasonlóan új szabványokat vezetnének be a felújított vagy új épületek szigetelésére, és tervezik az alacsony energiafogyasztású, úgynevezett passzív házak népszerűsítését is.
Külön csomag foglalkozik a közlekedéssel. Javítani kívánják az energiaigényes járművek hatásfokát és a környezetkímélő gépkocsik piacának fejlesztését, de gondolnak arra is, hogy kellő figyelmet kapjon a megfelelő abroncsnyomás. Ugyancsak hozzájárul a takarékossághoz a közlekedéstervezés, a közúti, légi és vízi forgalom összehangolása vagy akár csak a közlekedési szokások megváltoztatása. Piebalgs külön kitért a megfelelő és kiszámítható árképzés fontosságára is, ebben fontos szerep hárul adópolitikáért felelős kollégájára, Kovács Lászlóra. Az ár- és tarifarendszert az adókkal lehet befolyásolni annak érdekében, hogy adott eljárást vagy energiahordozót vonzóbbá vagy kevésbé vonzóvá tegyék. A tervezett intézkedések öt uniós biztos területét érintik, mivel iparpolitikai, környezetvédelmi és közlekedési kérdésekre egyaránt kiterjednek.
