BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Kész az Európai Technológiai Intézet terve

2006. október 18. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Bizottság (EB) 2,4 milliárd eurós, a 2008–2013 közötti időszakra szóló büdzsével kívánja létrehozni a korábban beharangozott Európai Technológiai Intézetet (ETI), amely az európai innováció egyfajta koordinátorává nőné ki magát. Az EU pénteki informális csúcstalálkozóján, a finnországi Lahtiban vitatják meg a José Manuel Barroso EB-elnök eredeti elképzeléséhez képest némileg felvizezett javaslatot. Az intézet tulajdonképpen virtuális egyetem lesz, innovációs központok koordinátora, jóllehet az eredeti elképzelés még az amerikai MIT-hez hasonló kutatási és oktatási centrum létrehozását célozta meg, ezt azonban a tagállamok egy része túl ambiciózusnak találta. Barroso fő kutatási projektje a klímaváltozás volna.
Az ETI az első lépcsőben hat egyetem, oktatási központ hálózatából állna, amely később az igényeknek megfelelően bővülne. Az EU közös büdzséjéből 300 millió euró származna, a többit a tagállamok, illetve a magánszféra állná. Barroso szerint az EU üzleti élete kedvezően fogadta a kezdeményezést, olyan nagy cégek, mint a Siemens vagy a Unilever ígérték meg részvételüket, de az amerikai Microsoft is bekapcsolódna. A 15 tagú felügyelőbizottság irányításával működő ETI – amennyiben zöld jelzést kap a tagállamoktól – 2008-ban elkezdhetné az előkészületeket és 2009-től működőképes lenne. Barroso arra törekszik, hogy az intézet még a jelenlegi EB mandátuma alatt létrejöjjön.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet