BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Lassan terjed a napelem Belgiumban

2006. október 15. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Belgiumban az egyre emelkedő olaj- és energiaár ismét ráirányította a figyelmet a napenergiára. Európai összehasonlításban nem állnak jól a belgák, a napenergia-hasznosításban egy 26 országot tartalmazó felmérés szerint a tizenhetedik helyet foglalják el. Pedig nem kétséges, hogy megéri, különösen az újonnan épülő családi házak esetében. Szakértők szerint napelemek alkalmazásával a felére csökkenthetők a melegvíz- és fűtési kiadások. Egy átlagos energiafogyasztású, három-négy fős család igényének megfelelő készülék anyag- és szerelési díja 2800 euró. Ennek maximum 40 százalékával csökkenthető az adóalap, és Flandriában az energiaszolgáltató hálózat 625 euró kedvezményt ad. Ezenkívül még egyes önkormányzatoktól is bezsebelhető 250 és 1000 euró közötti támogatás. Szerencsés esetben a költségek fele tehát a szubvencióval megtérül. Így az energiamegtakarítással együtt néhány év alatt a teljes beruházás nullszaldós lesz. Ennek ellenére lassan terjed az új technológia. Az állam elégedetlen, hiszen az országban 2004-ben mindössze 2000 háztartásban működött a teljes fűtési és használati meleg vizet előállító napelemes bojler, amely az európai adatnak csupán egy százalékát teszi ki. Az okok között első helyen szerepel a tájékozatlanság, gyakori, hogy az építészek, központifűtés-szerelők felkészületlenek, maguk sem ismerik a választékot, márpedig az építtetők tőlük értesülnek első kézből.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet