Az EU bel- és igazságügy-miniszteri találkozóján nem kísérte egyértelmű lelkesedés a portugál kompromisszumos javaslatot a schengeni megállapodás kiterjesztéséről. Miután az Európai Bizottság bejelentette, hogy a SIS II számítógépes rendszer létrehozása legalább egy évet késik, Lisszabon azzal próbálta meg leszerelni az új tagállamok csalódottságát (és követelését a tervezett jövő évi időpont tartásáról), hogy a jelenlegi rendszerre való rácsatlakozást javasolta, aminek a műszaki és jogi feltételei jövő őszig megteremthetők.
Így az új tagok számára is elérhetővé válik a belső határokon a szabad személy- és áruforgalom. Most szakértők jelentést készítenek a portugál elképzelés megvalósíthatóságáról (és értelméről, hogy az EU egyszerre készüljön fel a SIS I és II kiterjesztésére), és konkrét döntést a decemberi csúcson hoznak.
Míg Magyarország nem bánná, ha ezen az áron érné el Schengen áldásait, Varsó jelezte, hogy bele tudna törődni a legfeljebb egyéves halasztásba, de többe nem. Hasonlóan feszültséget keltett az új és a régi tagok között, hogy nem minden régi tagállam támogatja az egyesült államokbeli vízumkényszer eltörlésének esetleges szankciókkal való kikényszerítését. Az Európai Bizottság vetette fel, hogy az EU szolidaritási elvének megfelelően, a 25-ök vízumot követelhetnének az amerikai diplomatáktól. A brüsszeli javaslatot azonban sokan túl drámai lépésnek tartják, beleértve a soros finn elnökséget is.
