A tagállamok december 1-je helyett október 16-ától fizethetnének előleget a mezőgazdasági termelőiknek járó 2006-os közvetlen termelői agrártámogatások terhére – foglalt állást a nemzeti szakértők meghallgatása után a közvetlen agrártámogatások kifizetésének uniós albizottsága, támogatva az Európai Bizottság (EB) javaslatát. A két időpont között a teljes összeg felét adhatják oda az érintetteknek, miután az EB várhatóan a következő napokban hivatalosan is érvénybe lépteti az új szabályt. Ugyanakkor nem kötelesek így tenni: eldönthetik, hogy élnek-e a lehetőséggel vagy sem.
Az előlegfizetés előrehozatalát azért kérte több tagállam is a bizottságtól, mert agrártermelői jelentős veszteségeket szenvedtek el a szokatlanul meleg nyári időjárás miatt. Az aszály miatt csökkentek a termésátlagok és drágult takarmány. A kedvezőtlen időjárás miatt az EB az elmúlt hónapban engedélyezte 13 tagállamnak, hogy gazdái olyan területeken is termeljenek, amelyek megművelése egyébként tiltott lenne. Tavaly az EU 15 régi tagállamát segítette azzal a bizottság, hogy lehetővé tette a gabonafélék termelési támogatásainak egy hónappal korábbi kifizetését azoknak az agrártermelőknek, akiknek a vetéseit kiégette a nyári hőhullám. 2002-ben több száz millió eurós támogatást kaptak meg jóval a kifizetési határidő előtt azok a német farmerek, akiknek súlyos károkat okoztak a heves esőzések és az azokat követő árvizek.
