BUX 140342.86 0,51 %
OTP 45920 -0,11 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A büdzsé kiegyensúlyozására fordítják az extrabevételeket az EU-ban

2006. szeptember 10. vasárnap, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az EU pénzügyminiszterei informális hétvégi találkozójukon megfogadták, hogy az erőteljes gazdasági növekedéssel járó extrabevételeket az államháztartás rendbetételére fordítják. A finnországi tanácskozás megerősítette Jean-Claude Juncker luxemburgi pénzügyminiszter-kormányfőt az eurócsoport elnöki székében. A posztot két év óta ellátó Juncker korábban Jean-Claude Trichet-vel, az Európai Központi Bank (ECB) elnökével alakuló kapcsolattól tette függővé, hogy helyén marad-e, mert szükségesnek látja az ECB-vel való informális párbeszédet. Ezelől az ülésen jelen lévő Trichet sem zárkózott el, de a kamatpolitikába továbbra sem kíván beleszólást engedni.
Az eurócsoport nevében Juncker elmondta: nem ismétlik meg az ezredfordulón elkövetett hibát, és a befolyó többletjövedelemből tartalékot képezve csökkentik a költségvetési deficitet és az államadósságot. Egyre szélesebb bázison folyik a gazdasági növekedés, jó irányba tart a fogyasztói magatartás és a befektetések szintje is, de a dráguló olaj és a világgazdasági egyensúlyhiány továbbra is kockázatot jelent. Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügypolitikáért felelős tagja méltatta, hogy Németország 2001 óta idén először – és a tervezettnél egy évvel korábban – 3 százalék alá szorítja le költségvetési hiányát. A pénzügyminiszterek felkérték Almuniát a korábban kudarcba fulladt WTO-tárgyalások újraindítására. Brüsszeli vélekedés szerint azonban nincs esély arra, hogy Washington a novemberi kongresszusi választások előtt érdemi lépést tegyen az ügyben.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet