BUX 140024.38 0,29 %
OTP 45940 -0,07 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Unió: ahány ház, annyi szokás

2006. augusztus 29. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bár az EU-országokban alkalmazott gyakorlat látszólag sokszínű, az alapelvekben látható a rendszerek közelítése. Általánosságban három tényezővel lehet számolni: a megtakarításból, befektetésből származó jövedelem bizonyos részének adómentessége; az ilyen jövedelem meghatározott százalékú megadóztatása vagy átalányadó kivetése, függetlenül a befektetésen elért jövedelemtől. Hollandiában például az utóbbi a gyakorlat. Az adóhivatal egy fiktív évi befektetési profitot feltételez – ez ma négy százalék – és ennek a 30 százalékát veti ki adóként, függetlenül a tényleges hozamtól, tehát ha az több, a hivatal akkor is a négy százalékból indul ki, viszont akkor is, ha a hozam kevesebb. Az idei mentesítés összege 19 698 euró, tehát csak az efölötti megtakarítás adóköteles.
Belgiumban akkor kell a 15 százalékos kamatadót fizetni, ha a kamatjövedelem meghaladja az évi 1520 eurót – ez ma évi 2 százalékos kamatnál 76 ezer eurónak felel meg. Sok belga a kamatérték elérését úgy védi ki, hogy másik banknál is nyit betétkönyvet. Németországban is hasonló a rendszer, bár a kamatadó 30 százalékos, a felmentés határa 1421 euró, partnerek, házastársak esetén ennek a duplája. 2005-től a tagállamok értesítik egymás adóhatóságát a nem rezidens befektetők betétjéről, így bár a bankok közvetlenül átutalják a kamatot ügyfelüknek, az ugyanúgy adózik, mint ha a pénz a saját hazájában fiadzott volna. Luxemburg, Belgium és Ausztria 2011-ig átmeneti mentességet kapott, az információcsere helyett fokozatosan 15-ről 35 százalékra emelik a kamatadót, viszont majd csak 2011 után kötelesek a banktitok elvét feladni és tájékoztatni az ügyfél adóhivatalát. Addig a beszedett kamatadónak a 25 százalékát megtartja, a fennmaradó 75 százalékot átutalja az ügyfél országának. Egyébként a tavaly júliustól érvényes új szabályozás nem hozta a remélt eredményt: az adóparadicsomok, köztük például Svájc, a várt összegnek csak a töredékét utalták át a számlatulajdonos hazája adóhivatalának. Svájc fél év alatt mindössze 100 millió eurót, Luxemburg ennek a felét, Liechtenstein kétmilliót, Jersey 13 milliót, Belgium tízmilliót gyűjtött be.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet