Az Európai Bizottság (EB) szerint Madrid megsértette az uniós versenyszabályokat azzal, hogy különleges feltételekhez kötötte a legnagyobb spanyol áramtermelő vállalat, az Endesa fölvásárlását a német E.On által. Brüsszel előzetes állásfoglalása szerint az ügylet akadályozása sérti a tőke szabad áramlása és a szabad vállalkozás elvét, azt a közérdek vélt védelme korántsem indokolja. Amennyiben az EB-t nem elégíti ki a spanyol kormány majdani válasza, zöld utat kap a 27 milliárd eurós üzlet, amely egyébként pontosan illik az EU energiapiac-liberalizációs terveibe. A madridi reakció meglehetősen szokatlan: eszerint a kormány majd időt szakít a brüsszeli ellenvetések tanulmányozására és bár nem köteles reagálni azokra, pusztán udvariasságból sort kerít rá a következő hetekben – közölte az energetikai tárca. A valóságban az EB-nek jogában áll őrködni a versenyszabályok tiszteletbe tartása felett, és a felmerülő kérdésekre a tagállamoknak záros határidőn belül kell választ adniuk. Ez esetben tíz napot adtak. Madrid a német csoporttal szemben előnyben részesítené a spanyol Gas Natural 22,4 milliárdos fölvásárlási ajánlatát, amivel a világ harmadik legnagyobb energetikai óriása születne meg.
