BUX 139858.34 0,17 %
OTP 45990 0,04 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Újabb állatkór Nyugat-Európában

2006. augusztus 21. hétfő, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Hollandia után Belgiumban és Németországban is terjed az emberre nem veszélyes, kérődzőket megtámadó úgynevezett kéknyelv-betegség. Az EU állat-egészségügyi állandó bizottsága tegnapi válságértekezletén az Európai Bizottság javaslatáról tárgyalt, miszerint a hollandiai Limburg tartomány széles körzetében rendeljék el az élőállat-export tilalmát és tiltsák meg az állatszállítást is. A korlátozás legalább egy hétig maradna érvényben, a helyzet felülvizsgálata után döntenek a továbbiakról. A kéknyelv-kórt szúnyog által terjesztett vírus okozza, és korábban már felfedezték Spanyolországban és Olaszországban, de északi országokban most bukkant fel először az elsősorban birkákra végzetes ritka betegség. A kór különböző súlyosságú lehet állatok esetében, emberre pedig nem veszélyes.
Az EU-tilalom lényegében a teljes holland szarvasmarha-, kecske- és birkaállományt érinti, 75–80 százalékban Belgiumot, a teljes Luxemburgot, Németország nyugati részét és valószínűleg Franciaország északi területeit. A kór a múlt héten jelentkezett először néhány holland gazdaságban, majd fokozatosan terjedt át Belgiumra és Németországra, de eddig csak kisszámú megbetegedést észleltek. Bonyolítja a helyzetet, hogy a fertőzött állatokon nem feltétlenül jelennek meg a kór tünetei, a vírus jelenlétét még a boncolást követően sem lehet egyértelműen megállapítani, sem kizárni. Az élő kérődző vérmintája sem szolgál megdönthetetlen bizonyítékkal, mindenesetre állat-egészségügyi és védekezési szempontból már a gyanús állatot is fertőzöttnek kell tekinteni, amelynek kényszervágását ezért el is rendelik.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet