BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Zöldséghiány várható Európában

Az Európai Gyümölcs- és Zöldségfeldolgozó Szövetség szerint az Európát sújtó hőhullám miatt a szokásosnál kisebb hozam várható zöldségekből. A magyar illetékesek szerint nálunk a legnagyobb problémát a tavasz okozta.

2006. július 31. hétfő, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

Európában a nagy hőség miatt az eddig megszokottnál gyorsabban érnek a zöldségfélék, ami azzal a következménnyel járhat, hogy a termelőknek gondjaik lesznek a termények begyűjtésével, illetve csomagolásával – figyelmeztet az Európai Gyümölcs- és Zöldségfeldolgozó Szövetség. Elsősorban a kontinens keleti fele szenved a magas hőmérséklettől, az agrárszervezet szerint Magyarországon és Lengyelországban a normálisnál akár 40 százalékkal is alacsonyabb lehet az idén a hozam. A problémát az okozza, hogy a termelők jellemzően különböző időszakokban vetnek annak érdekében, hogy folyamatosan arathassanak, így biztosítva a piac fennakadás nélküli ellátását, de a szokatlan meleg miatt most a tervezettnél hamarabb kell leszedniük a termést, az ugyanis a földeken hagyva károsodást szenvedne. A friss zöldségekkel kapcsolatos problémák miatt a fagyasztott terményekből rendelkezésre álló készlet is kimerüléssel fenyeget. Szakértők szerint áremelkedéssel és esetleges hiányokkal is számolni kell, mivel a hőség az aratási időszakot sem kímélte, bár a nagy kiskereskedelmi láncok ezt az import lehetőségére utalva tagadják. Egy brit érdekvédő szervezet szerint a borsó, a bab, a karfiol és a spenót esetében lehet a legnagyobb a hozamok esése. A végelszámolásnál derül majd ki, hogy profittal tudják-e zárni az évet a növénytermesztők, most mintegy 30 százalékos terméskiesés valószínűsíthető – reagált a hírre Mártonffy Béla, a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ügyvezető igazgatója. Nálunk a nagyobb problémát a tavasz okozta: június közepéig esős, hideg időjárás volt, minek folytán a termőterület 20-25 százaléka kiesett a termelésből, és 2-3 héttel csúszott a szezon kezdete. Körülbelül harmadnyi terméskiesés adódott abból is, hogy a növény „elrúgta” a virágot vagy nem tudta kinevelni a termést. Egyes hideget kedvelő növényeknél, például a borsónál, nagyon jó termés lett, de az összes többi megsínylette az időjárási feltételeket. Azt még nem lehet tudni pontosan, hogy a nagy meleg mit okozott; a dinnyetermelés például most kezd „berobbanni”, hiszen ez a növény a meleget kedveli, és ahol tudtak öntözni, ott feléledt. A paradicsomnál, illetve az ezután betakarítandó növényeknél azonban a napégés és egyebek valóban nagy károkat okozhatnak még. Összességében tehát Magyarországon is nagyon rossz hatással van a mostani meleg a zöldségtermelésre, különösen ott, ahol nem tudnak öntözni. Ennek ellenére a magyar termékek ára az idén nem sokkal magasabb a tavalyinál, a termelői ár talán csak a dinnyénél nőtt, jóval kevesebb termés és nagyobb költségek mellett.

Tóth Levente László
Tóth Levente László
Kolozsi Pál
Kolozsi Pál

Ez is érdekelhet