A bolgár kormány offenzívát indított a korrupció ellen, hogy bizonyítsa, mindent megtesz az uniós csatlakozás egyik legfőbb akadályának tekintett jelenség letörésére. Szófia a közelmúltban ezeroldalas jelentésben számol be a legújabb kormányintézkedésekről az Európai Bizottságnak (EB), amelyektől azt remélik, hogy a szeptember 26-án esedékes brüsszeli jelentés nem a felvétel halasztását fogja javasolni a tagállamoknak. A kabinet az elmúlt időszakban látványos erőfeszítéseket tett a korrupció leküzdésére. A parlament új törvényt fogadott el a pénzmosás ellen, amely egyebek között felhatalmazza a főügyészt, hogy alapos gyanú esetén akár a banktitok megsértésével is hozzájuthasson adatokhoz, a pénzintézetek nem kosarazhatják ki a nyomozókat. Az év első felében 44 bűnszövetkezetet göngyölítettek fel, 161 korrupciós esetre derítettek fényt, számos gyanúba keveredett közalkalmazottat bocsátottak el vagy helyeztek vád alá.
A lakossági bejelentéseket korrupciós forró drót és internetes honlap fogadja, a lakosok egyedül júliusban több mint 600 gyanús esetre hívták fel a hatóságok figyelmét. Ennek nyomán egyebek között elbocsátották Dimitar Dimitrovot, az állami tartalékhivatal vezetőjét és felfüggesztették állásából Kiril Vojnovot, a tűzoltóság országos parancsnokát. Az államigazgatásban ezen a nyáron nem adnak ki szabadságot, legalábbis nem azoknak, akik olyan tárcáknál dolgoznak, amelyekről a bizottság májusban még lesújtóan nyilatkozott. Ivajlo Kalfin bolgár külügyminiszter Brüsszelben elmondta, nem vár csodákat, tudja, hogy a szeptemberi jelentés sem fog még mindent rendben lévőnek nyilvánítani, de azt reméli, hogy a tagállamok már nem látnak okot arra, hogy a csatlakozási szerződésben rögzített egyéves halasztó opcióhoz nyúljanak.
