BUX 139897.80 0,2 %
OTP 45890 -0,17 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Brüsszeli büntetés a Microsoftnak

Az Európai Bizottság (EB) tavaly decemberi visszamenőleges hatállyal napi másfél millió, összesen 280,5 millió euró bírságra kötelezte a Microsoftot. Ez az EU történetében az első eset, amikor egy céget azért bírságolnak meg, mert nem hajtotta végre az EB határozatát.

2006. július 12. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A világ legnagyobb szoftvercégét 2004-ben piaci fölényével való visszaélés miatt félmilliárd euró megfizetésére és a Windows operációs kódjának nyilvánosságra hozatalára kötelezte a bizottság. A Microsoft kifizette a büntetést, eltávolította a Media Player zeneletöltő programot, de a kóddal a mai napig adós maradt, ami lehetetlenné teszi a versenytársainak, hogy a Windows-zal kompatibilis programokat gyártsanak. Ha a cég e hónap végéig sem lép, akkor a büntetés akár napi hárommillióra is emelkedhet. A Microsoft azonnal bejelentette, hogy megfellebbezi a brüsszeli szankciót, mert saját megítélése szerint teljesítette az elvárásokat. A cég nevében nyilatkozó Brad Smith arra hivatkozik, hogy hosszú időn keresztül nem volt világos, mit is vár el tőle az EB. Csak néhány hónapja derült ki, és azóta a vállalat 300 munkatársa dolgozik azon, hogy eleget tegyen a követelésnek.
A cég egyébként már a 2004-es döntés jogosságát is vitatta, az ügyben az EU luxemburgi bírósága várhatóan még az idén ítéletet hirdet. A pénzbírság az EU költségvetését gazdagítja, vagyis a tagállamoknak ennyivel kevesebbel kell hozzájárulniuk a közös kasszához. Neelie Kroes, az EB versenypolitikáért felelős tagja tegnapi sajtótájékoztatóján leszögezte: „egyetlen cég sem állhat a törvény felett, a bizottság nem hajlandó elfogadni ezt a magatartást”. A versenyszabályok megsértése miatti eljárást egyébként nyolc esztendeje elődje, Mario Monti indította el a Microsoft riválisa, a Sun Microsystems panaszára, amelyhez az idők során számos, főként amerikai szoftvercég csatlakozott. Az EB, majd az Európai Bíróság szakértői meghallgatásán voltak olyan szakértők, akik védelmükbe vették a vállalatot, azzal érvelve, hogy az nem piaci, hanem technikai fölényével érte el a pozícióját, a pereskedőknek inkább kutatásra kellene fordítaniuk az energiájukat és pénzüket.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet