Bekövetkezett, amire rémálmaikban sem számítottak az oroszok: eltűntek az üzletek polcairól a külföldi szeszes italok. Ebben a zárjegyek cseréje a ludas. A július elsejével lejáró régi zárjegyek helyett nem gyártottak elegendő újat, így abból csak a hazai vodkagyárak kaptak, a külföldi italokra nem jutott belőlük, ezért azokat nem lehet forgalomba hozni.
Az oroszok kedvenc francia konyakjai és kaliforniai borai semmi perc alatt kifogytak a boltokból, a kereskedőknek pedig nem maradt más, mint a panaszkodás. „Ez tényleg megnehezíti az életünket. A polcok üresek, és mivel a vásárlók nem költenek szeszes italokra, csökkent a bevételünk” – siránkozott a Reuters jelentése szerint Roman Uvarov, a Dixi diszkontlánc marketingigazgatója. A szállítóktól ellentmondó információkat kapnak arról, mikor lesz végre áru. A kormányzati bénázás rosszul érinti a gyártókat is: a londoni tőzsdén jegyzett Pyaterochka vagy Seventh Continent szeszesital-exportőrök például már kénytelenek voltak jelezni, hogy veszteségeik lesznek a bedugult orosz értékesítési csatorna miatt, és nem számítanak a korábbi helyzet csont nélküli visszaállására a következő két-három hónapban.
Eközben a Whitehall, Oroszország egyik vezető importőre kénytelen volt bezárni bolthálózatát, amelyet ugyan a napokban újranyitnak, de csupán a drága Veuve Clicquot pezsgőre és Hennessy konyakra van zárjegyük, úgyhogy a hazai italok mellett csak ezek lesznek kaphatók. A német UFG piackutató szerint a „vodkaválság” 100 millió dollár körüli kárt okozhat az orosz kiskereskedelemnek, azaz elviszi éves forgalma 1,3-1,9 százalékát.
