BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több száz millióval lehet szegényebb a Microsoft

2006. július 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A tagállamok versenyhatóságai egyhangúan áldásukat adták a Microsoft Corp. megbírságolására. Az Európai Bizottság (EB) 2004-ben csaknem félmilliárd eurós pénzbírságra és a Windows operációs rendszer forráskódjainak nyilvánosságra hozatalára kötelezte az amerikai szoftveróriást, amiért visszaélt domináns piaci helyzetével. Bill Gates kifizette a büntetést, és szerinte eleget tett a másik követelésnek is, amit azonban Brüsszel elégtelennek ítélt, ezért napi kétmillió eurót is elérő bírságot akar a cég nyakába varrni mindaddig, amíg az EU-szakértők nem lesznek elégedettek a Microsoft-tal. A bírságot visszamenőleges hatállyal, tavaly december közepétől érvényesítené, akkor járt le ugyanis a cégnek adott határidő. Brüsszel tehát megnyerte a tagállamok versenyhatóságait, bár a büntetés mértékét csak jövő hétfőn állapítják meg.
Az EB várhatóan jövő szerdán, de legkésőbb július 19-én hozza meg a végleges ítéletet. Ettől azonban függetlenül halad a Microsoft keresete, a cég ugyanis megtámadta az EU luxemburgi bíróságán az EB döntését, és az elsőfokú bíróság a szakértők, valamint a peres felek meghallgatása után még az idén ítéletet hoz. Az EB egyébként történetének legdrasztikusabb büntetését szabta ki, és tulajdonképpen előkészítette a talajt ahhoz, hogy szigorítson a versenyszabályok megsértéséért kiszabható bírság mértékén. A jövőben sokkal súlyosabb szankcióra kell számítaniuk a visszaesőknek, de az először vétkezőknek is mélyebben kell majd a zsebükbe nyúlniuk, például ha több cég összehangolja az árpolitikáját.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet