BUX 139869.86 0,18 %
OTP 45900 -0,15 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Indulhat az uniós támogatások kifizetése

Elhárultak az akadályok az uniós támogatások jövő évtől induló folyósítása elől, miután az Európai Parlament jóváhagyta a felhasználásra vonatkozó jogszabályokat.

2006. július 4. kedd, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az Európai Parlament (EP) hatalmas többséggel elfogadta az uniós fejlesztési alapok felhasználásának szabályait. A tagállamok 2007–2013 között együttesen 308 milliárd eurót, vagyis az uniós költségvetés 35,7 százalékát fordíthatják a régiók fejlesztésére. A jogszabályok a fejlesztéseket támogató kohéziós, illetve strukturális alapok céljait, felhasználásának feltételeit is tartalmazzák. Bár az EP-nek csak hozzájárulási jogköre van (tehát nem módosíthat, csupán elvethet vagy megszavazhat), a képviselők elérték, hogy javaslataikat még az osztrák elnökség beépítse a feltételrendszerbe. Így hangsúlyt kap a környezetvédelem, a fenntartható fejlődés, támogatják a fogyatékkal élők számára az akadálymentesítést.
A tagországok ugyanakkor nem fogadták el a képviselők javaslatát, hogy a fel nem használt strukturális forrásokat tartalékolják, és ne utalják vissza az általános uniós költségvetésbe. Az EP ezzel szemben sikerrel állt ki azért, hogy a vissza nem téríthető áfarészt uniós forrásból támogathassák, és minden tagállam élhessen ezzel a joggal. Ugyancsak elérték, hogy a nemzeti finanszírozásba magántőkét is be lehet majd vonni. Sikerült elérni, hogy 2007-től érvényesülhessen az N+3 szabály, vagyis hogy a kohéziós alapoknál is a projekt elkezdésétől számított három éven belül lehessen felhasználni a megítélt forrásokat, ez 2010-ig marad érvényben. A plenáris szavazás után lehetővé válik, hogy 2007. január 1-jétől megkezdődhessenek a kifizetések az uniós alapokból. A tagállamok ősztől tárgyalnak a bizottsággal a források felhasználásának majdani menetéről.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet