Krízishelyzet alakult ki a világkereskedelmi tárgyalások folyamatos kudarca nyomán – jelentette ki Pascal Lamy, a World Trade Organization feje, a kereskedelmi miniszterek legutóbbi sikertelen genfi tárgyalásai után. A legnagyobb problémát továbbra is a fejlett országok agrárprotekcionizmusa jelenti, ez ügyben a japán mezőgazdasági miniszter szerint a felek között „olyan széles a szakadék, mint a Grand-kanyon”. A fejlődő országok, élükön Brazíliával és Indiával még mindig keveslik a fejlettek engedményeit, amelyek az iparcikkeik exportját fékező vámokat vetik vitapartnereik szemére.
A kereskedelmi tárgyalások úgynevezett dohai fordulójának lezárására már több határidőt adtak maguknak a felek, amelyeket nem tartottak be, a javaslatokat a mostani célkitűzés szerint július végéig kellene megtenni, hogy az év végére létrejöhessen az új világkereskedelmi szabályozás. Az USA elnökének különleges tárgyalási felhatalmazása lejáróban van, ezért ennek az időrendnek a felborulása esetén új felhatalmazást kérnek kérnie a törvényhozástól, és amíg az USA alá nem ír egy esetleges megállapodást, addig mások sem teszik meg ezt. Peter Mandelson, az Európai Bizottság kereskedelmi biztosa szintén úgy látja, hogy ha a nyáron nem sikerül egyezségre jutni, az kudarchoz vezetne. Az illetékes miniszterek a hónap második felében találkoznak újra.
