BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Emelhet is, meg nem is kamatot a BoJ

„Javul a deflációs helyzet Japánban” – mondta a pénzügyminiszter, értsd: elindult az infláció a kiskereskedelemben.

2006. június 30. péntek, 10:14

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

„Sokat javult a deflációs helyzet Japánban, de még nincs vége a folyamatnak, ezért amíg teljesen egyértelművé nem válik a trend, a Bank of Japannak folytatnia kell azt az árfolyam-politikát, amely segít gazdaságnak kiemelkedni a deflációból” – idézi a Reuters Sadakazu Tanigaki japán pénzügyminisztert, aki annak kapcsán nyilatkozott, hogy a Fed csütörtöki kamatdöntése, és az azt követő várakozások nyomán a jen erősödött a dollárral szemben.
Ha – mint azt a piaci szereplők várják – az USA kamatlábai egyelőre nem nőnek tovább, s ezért nem szélesedik tovább a két ország kamatai közötti különbség, akkor a japán valuta tovább erősödhet. Ezen a gondon a BoJ kamatemelése segíthet, csakhogy a szigetországban a pénzügyminisztérium felel az árfolyam-politikáért, a központi bank csak ügynökként hajtja végre döntéseit, így a miniszter véleménye többet számít, mint más országok esetén.
A sok éve tartó zérókamat-politika befejezése mellett szóló nyomós érv az előbbin kívül, hogy a gazdaság éves szintre vetítve 3,1 százalékkal bővült 2006 első negyedévében, hogy csökken a munkanélküliség – a februári 4,1 százalékról 4-re esett májusra –, illetve hogy kisebb – tized százalékos mértékű – áremelkedés kezdődött a kiskereskedelemben. A Bank of Japan július 13-án tartja következő kamatdöntő ülését, egyes szakértők szerint már ezen elléphet a nullaszintről, ám a többség úgy véli, a BoJ vár augusztusig vagy szeptemberig, figyelembe veszi egyebek mellett a második negyedéves növekedési adatot is, mielőtt bármit tesz.

Komócsin Sándor
Komócsin Sándor

Ez is érdekelhet