Javítani akarja a távközlési piac versenyfeltételeit az Európai Bizottság. Az ágazat felülvizsgálatáról készült jelentés reformjavaslatait ma hozzák nyilvánosságra, de részletei már kiszivárogtak. Az egyik forradalmi javaslat a szektor valódi liberalizálása érdekében, hogy szüntessék meg a „hálózati” előjogokat, azaz válasszák szét a hálózat fenntartását a tényleges szolgáltatástól. Ma még a piaci szereplők ki vannak szolgáltatva az egykori állami monopóliumoknak, amelyek versenytorzító árakat szabnak meg a többi, újonnan jelentkező piaci szereplőnek, akik a meglévő infrastruktúrát használnák. Az információs társadalomért felelős bizottsági tag, Viviane Reding többek közt egy EU-szinten működő felügyeleti szervet hozna létre, amely szükség esetén „segíti” a tagállamokat az uniós jogok alkalmazásában, megakadályozva, hogy az eltérő nemzeti szabályozásból bárki is a többiek kárára húzhasson hasznot, például ha valamelyik tagállamban szigorúbb előírások érvényesek a tarifa meghatározásában. A luxemburgi biztos másik javaslata a felszabaduló rádiófrekvenciák uniós piaci koordinációjára vonatkozik.
Reding terve először a német sajtóban bukkant fel, nem véletlenül. Ha elfogadják, első áldozata a Deutsche Telekom lenne. A javaslatokról októberig folynak a viták, és ezek összegzése után rukkol majd elő Brüsszel, várhatóan idén decemberben, már konkrét törvényjavaslattal. Egyébként érdekes módon a piaci beavatkozást nem tervezné a bizottság hosszú távra. Reding a napokban tartott előadásában éppen arra hívta fel a figyelmet, hogy célja a teljes deregularizáció, csak éppen a piaci viszonyok még nem értek meg rá. Egyébként hivatkozott a pozitív amerikai példára: a nyolcvanas évek közepén padlóra került az AT&T, aminek következményeként ma sokszereplős a széles sávú internet-hozzáférést biztosító különféle rendszerek piaca. Az Egyesült Államokban a széles sávú szolgáltatások 55 százalékát kábeltársaságok nyújtják (38 százalékot telefontársaságok), míg az EU-átlag 80 százalék a telekom javára.
