A Kereskedelmi Világszervezet, a WTO dohai fordulója nem torkollhat kudarcba, annak a világ szegényei látnák kárát, hangsúlyozta George W. Bush elnök bécsi sajtótájékoztatóján, előrebocsátva, hogy további nehéz tárgyalásokra van kilátás, és egyúttal elismerve, hogy jelentős nézeteltérés van az EU és az USA között. Bár semmi konkrétumot nem említett, reményt keltő lehet maga a tény, hogy sürgette a megállapodást. Még a csúcs kezdete előtt Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter és az Európai Bizottság nevében Benita Ferrero-Waldner külkapcsolatokért felelős biztos oktatási-gyakornoki csereprogramról szóló szerződést írt alá. Ennek értelmében 2007–2013 között a két fél 45-45 millió euróval járul hozzá a diák- és tanárcserét is tartalmazó programhoz. (Az utolsó tíz évben eddig csupán évi kétmillióra rúgott az egyetemek, oktatási intézmények együttműködésének költségvetése.)
A napirendi pontok között szerepelt az iráni kérdés is. Bush túl hosszúnak tartja a Teherán által jelzett augusztus 22-i határidőt, ameddig választ adnak a nyugati ajánlatra. Csak akkor tárgyalunk a gazdasági csomagról, ha Irán leállította urándúsító programját – mondta az amerikai elnök és hozzáfűzte: katasztrófával érne fel, ha Irán atomfegyverhez jutna. Az EU követelésére reagálva az elnök megerősítette, hogy szeretné bezárni guantanamói börtöntelepet, ahol több száz, terrorizmussal gyanúsított foglyot őriznek bírósági eljárás nélkül. Időpontot azonban nem jelölt meg, csak annyit jegyzett meg, hogy a legfelsőbb bíróság döntésére várnak, hogy „néhány hidegvérű gyilkost amerikai bíróság elé állíthassanak”.
