Az Európai Unió átfogó energetikai megállapodásra törekszik Oroszországgal a kölcsönös függőség tudomásulvétele alapján. Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso és az EU külpolitikai főmegbízottja, Javier Solana az uniós vezetőknek szánt közös dokumentumban foglalkoznak a kérdéssel, miként kell az EU energiaszükségleteinek alárendelni a külkapcsolatokat. A júniusi uniós csúcson terítékre kerülő javaslat az energiaválság elkerülésének technikai és politikai eszköztárát vázolja fel, amelynek középpontjában a valamennyi energiahordozóra kiterjedő, Moszkvával kötendő komplex megállapodás áll. Az orosz és az uniós piac integrációját tartalmazó javaslat a kölcsönös előnyök elvéből indul ki, megállapítva, hogy míg az uniós földgázszükséglet negyede érkezik Oroszországból, addig ez a mennyiség az orosz szállítások háromnegyed részét teszi ki. Vagyis Moszkvának is elemi érdeke fűződhet ahhoz, hogy ezt a piacot biztosítsa. Holnap Szocsiban lesz a szokásos EU–orosz csúcstalálkozó, ahol – bár nem hivatalos formában – szóba kerül a kérdés. A tárgyalások légkörét alighanem kedvezően befolyásolja majd, hogy brüsszeli értesülések szerint Moszkva még ezen a héten ratifikálja az energiachartát, a szerződés éppen az energiaválság megelőzésére, kölcsönös segítségnyújtásra, befektetési garanciákra teremt lehetőséget. Bár Oroszország is aláírta az 1994-es szerződést, a ratifikálással adós maradt. Ez a politikai gesztus élét veszi a közelmúltban elhangzott moszkvai fenyegető nyilatkozatoknak, amelyek az új (távol-keleti) piacok felé fordulást vetítették előre.
