Ez az adat 2004-ben 74 ezer volt, 2003-ban pedig csupán 26 ezer. A leggyakrabban a kéteuróst hamisítják, azok közül is a német érmék a "legnépszerűbbek". A meredeken emelkedő trend ellenére a forgalomból kivont hamis érmék mennyisége még mindig jóval alacsonyabb, mint az euró bevezetése előtt forgalomban volt hamis érmék száma. A rendőrség eközben folytatja az illegális pénzverdék felkutatását, 2005-ben három illegális pénzverdét lepleztek le, közülük egyet Magyarországon. A hatóságok az euró bevezetése óta összesen 11 illegális pénzverdét találtak. Az Európai Bizottságban az OLAF (Európai Bizottság Csalásellenes Irodája) készíti elő a törvényjavaslatokat, figyelemmel kíséri, és tanáccsal segíti a tagországokban a törvények alkalmazását az euró-bankjegyek és -érmék hamisításával kapcsolatban.
A hamisított bankjegyek száma az elmúlt két évben stabil szinten maradt, 2005 második félévében 286 ezer hamis euróbankjegyet vontak ki a forgalomból. A hamisítók egészen mostanáig főként az ötvenes címletet kedvelték, az előző félévben azonban jelentősen megemelkedett a hamis húszeurósok száma. 2005 második félévében így az ötvenesek és húszasok tették ki a forgalomban lévő bankjegyek 84 százalékát - derül ki az ECB sajtóközleményéből.
Nálunk az előző év hasonló időszakához viszonyítva a valutahamisítási esetek száma és a lefoglalt hamisítványok darabszáma nem változott jelentősen. Az euró hamisításának mértéke, bár kis mértékben emelkedett, összességében nem jelentős, 2005. évben mindössze 816 darab forgalomból kiszűrt euróhamisítványt vizsgáltak az MNB szakértői.
A forinthamisításról az alábbi cikkünk szól.
