BUX 139301.72 -0,14 %
OTP 45300 0,85 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Deficiteljárás fenyegeti Londont

2006. január 11. szerda, 23:59

Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!

A brit kormánynak 2007 márciusára rendbe kell tennie költségvetését, hogy hiánya ne haladja meg a GDP 3 százalékát. Jóllehet Nagy-Britannia nem tagja a monetáris uniónak, gazdaság- és pénzügypolitikájának összhangban kell lennie a stabilitási és növekedési megállapodás referenciaértékeivel. Mivel költségvetési deficitje 2003/2004 óta 3,2 százalék, az Európai Bizottság az EU alapszerződése értelmében az úgynevezett túlzott deficit eljárás megindítását kezdeményezi; a végső döntés a tagállamok kezében van. Joaquín Almunia, a bizottság monetáris ügyekért felelős tagja tegnapi sajtótájékoztatóján máris adottnak tekintette, hogy a pénzügyminiszterek még ebben a hónapban követik ajánlását. Ez azt jelenti, hogy Gordon Brown brit pénzügyminiszternek meg kell majd szívlelnie a brüsszeli korrekciós ajánlásokat. Igaz, mivel az ország nem tagja az euróövezetnek, és mint az EU egyik leggazdagabb tagja nem részesül kohéziós támogatásban, nem kell számolnia semmiféle szankcióval. Más kérdés, hogy a jóval magasabb, négy százalék körüli deficitet produkáló Franciaország és Németország elleni eljárást a tagállamok felfüggesztették, ami persze megkérdőjelezi a brüsszeli intő komolyságát.
Az Európai Bizottság pozitívan értékelte a dán és svéd konvergencia-menetrendet, illetve a finn stabilitási programot. (A különbség, hogy a Monetáris Unión kívüli országok konvergenciafeltételeket teljesítenek.) Helsinki úgy tervezi, hogy költségvetési egyenlege 2009-ig biztonságos többletet mutat, a GDP 1,5 százalékát. Koppenhága a bizottság szerint talán túlságosan is óvatos programot nyújtott be, mert alacsony növekedési ütemet jósol, bár a GDP-arányos költségvetési többlet 2009-ig így is átlagosan 3 százalékos lesz. Brüsszel szerint a dán kormány kényelmes pozícióból készítheti elő a tervezett gyors adócsökkentését. A svéd költségvetés is szufficites, átlagosan 1,3 százalék körül lesz, a gazdaság növekedésének előre jelzett kétszázalékos üteme pedig reálisnak tekinthető.

Gordon Tamás
Gordon Tamás

Ez is érdekelhet