Csehországban várhatóan rekordév lesz az idei a külföldi működőtőke beáramlása terén – derül ki a Mladá Fronta Dnes napilap összeállításából. Az év első tíz hónapjában Csehországba 226 milliárd korona (7,7 milliárd euró) értékű külföldi működőtőke áramlott be, és a szakértők szerint az év végéig az összeg 240 milliárdra nőhet. Koronában számolva 2002-ben ennél több tőke folyt be az országba, amikor a Transgas gázműveket privatizálták, ami az egyik legnagyobb magánosításnak számított.
A korona árfolyama viszont három éve egyharmadával gyengébb volt, mint most, így euróban vagy dollárban számolva az idei lesz a rekordév. Csak az év első felében mintegy hetven külföldi cég indított projektet, ráadásul a befektetők már nem csak Prágára, Brnóra és Plzenre összpontosítanak, hanem a munkanélküliség által leginkább sújtott észak-csehországi barnaszénmedencékbe is települnek.
Ennek köszönhetően az utóbbi egy évben 16 ezerrel csökkent az állástalanok száma, a munkanélküliek aránya pedig 0,5 százalékponttal mérséklődött. A Mladá Fronta Dnes összegyűjtötte az idei legfontosabb beruházásokat. Ezek között található a japán Daido, amely 400 millió koronáért Brnóban autócsapágygyárat épít, a dél-koreai Sungwoo, amely Ostraván 2,5 milliárd koronáért karosszériagyárat hoz létre, az amerikai Computer Associates, amely Prágában 1,1 milliárd koronáért szoftverfejlesztő központot épít, végül a kínai állami hajózási vállalat, amely több mint 1 milliárd koronát ruház be az Elba partján működő decíni hajógyárba.
