Csehországban a múlt héten helyezték kényszerfelügyelet alá a legnagyobb egészségbiztosítót, a Vseobecná Zdravotná Pojistovnát (VZP), mivel folyamatosan veszteséget mutat ki. A Mladá Fronta Dnes információi szerint a cseh egészségügy idén 200 milliárd cseh koronából gazdálkodik, ebből a lakosság 65 százalékát biztosító VZP kerete 113 milliárd korona. Viszont idén várhatóan az orvosoknak és a kórházaknak 118 milliárdot kell átutalnia, vagyis 2005-ös deficitje 5 milliárd korona lesz. Napjainkban a cseh egészségügy együttes vesztesége 10-15 milliárd korona között mozog, ebből a VZP felhalmozott vesztesége 14 milliárd, ugyanakkor a többi egészségbiztosító összesített többlete 3,6 milliárd korona.
Szlovákiában szintén ráfizetésesek a kórházak, azonban egy törvény értelmében 2005. december végéig az egészségügyi intézmények csődvédelem alatt állnak, de 2006 januárjától akár csődbe is mehetnek. Tavaly a kórházak országos szinten 3,7 milliárd szlovák korona (20-25 milliárd forint) adósságot halmoztak fel, 2005 első félévében a központi, az egészségügyi minisztérium által finanszírozott intézmények együttes vesztesége 1,2 milliárd korona volt, a megyei, városi kórházak ráfizetése pedig 595 millió koronára rúgott. Rudolf Zajac szakminiszter szerint idén az egészségügyi biztosítók vesztesége mérséklődött és összességében kedvező a trend. A kórházak tartozásainak mintegy fele a gyógyszerszállítókkal szemben halmozódott fel. Összességében nem akadozik a szlovák egészségügyi rendszer finanszírozása – a korábban bevezetett szigorító intézkedések, fizetős szolgáltatások, a táppénz szigorúbb kifizetése valamelyest javítottak az ágazat helyzetén.
