Talán a verőfényes ősznek köszönhető, hogy Pozsonyban egyelőre még nem uralkodik karácsonyi hangulat, sőt a 15 fok körüli melegben egyenesen sutának tűnnek a multinacionális üzletláncok karácsonyt idéző dekorációi. Október végén a Tesco és a Metro rukkolt elő elsőként a karácsonyi kollekcióval, a francia Carrefour és a holland Albert-csoportba tartozó Hypernova üzletlánc csak novemberben vette elő készletét. A bankok, a részletfizetésre történő vásárlást lehetővé tevő társaságok egyelőre nem bombázzák az ügyfeleket különleges fogyasztói kölcsönökkel, pedig – mint Lubomír Drahovský, a Terno piackutató cég szakértője hangsúlyozta – a kiskereskedelem számára a karácsony jelenti a csúcsüzemet, amikor is a forgalom 18–20 százalékkal emelkedik. A karácsonyi vásárlás elsőként a nagyobb vásárlóerővel rendelkező régiókban és a nagyobb városokban rajtol, de az üzletláncok szerinte hiába indítják egyre korábban a karácsonyi vásárlási szezont, vásárlók mintegy 80 százaléka úgyis csak az utolsó pillanatban veszi meg az ajándékokat. Egyébként a kiskereskedelem az év végén jó forgalomra számíthat, hiszen az idén Szlovákiában 4 százalék körüli reálbér-növekedés várható, ennek megfelelően az első nyolc hónap kiskereskedelmi forgalma elérte a 245 milliárd koronát (1568 milliárd forint), 11,7 százalékkal meghaladva 2004 hasonló időszakát. A nagykereskedelemben a növekmény 18,3 százalék volt. A szlovák kereskedelmi felügyelet is készül már a karácsonyra, mint emlékezetes, tavaly 25 millió korona bírságot vetett ki veszélyes pirotechnikai eszközök árusítása miatt.
