Szlovákiában immár tartósan alacsony a reálkamat, miután a jegybank 3 százalékon tartja az alapkamatot és ezen az elemzők szerint az év végéig nem változtat, miközben az éves infláció az utóbbi egy évben 2,3 százalék körül van (szeptemberben 2,2 százalék volt). A külföldi pénzpiaci szereplők ennek ellenére mindeddig nem fordultak el a szlovák fizetőeszköztől, a korona euróhoz viszonyított árfolyama fokozatosan, csendben kúszik felfelé. A Hospodárske Noviny szerint 2009-ben, az euró bevezetésekor a jelenlegi 39 helyett 35-36 korona/euró kurzus várható. A központi bank 2005-ben többször is felhívta a figyelmet arra, hogy a kereskedelmi bankok rendkívül gyorsan képesek követni a jegybanki alapkamat csökkenését a lakossági megtakarítások esetén, míg a hitelek kamatait tartósan magasabb szinten tartják. A 12 hónapos lekötésű lakossági folyószámlák kamata például csak 0,60 és 1,50 százalék között van, a 12 hónapra lekötött bankbetétek kamatai pedig 0,90 és 1,50 százalék között alakulnak, ami nem serkenti a lakossági megtakarításokat. A megtakarítási hajlandóság mérséklődése mellett nőttek a lakossági hitelek: 2000 és 2004 között például megháromszorozódtak a jelzáloghitelek, amelyek együttes volumene 2005 szeptemberében már túllépte az 50 milliárd szlovák koronát.
A betétállomány az alacsony kamatok miatt alig nő, sőt a legnagyobb lakossági bank, a Slovenská Sporitelna esetében egy év alatt 1 milliárd koronával, 182,1 milliárd koronára csökkent. Szeptember végén egyébként összesen 685 milliárd koronára rúgott a teljes betétállomány, ami mindössze 24 milliárddal több az egy évvel ezelőttinél, miközben a bankházak által kezelt vagyon elérte az 1350 milliárd koronát, ami 240 milliárddal haladja meg a 2004. szeptemberi mutatót. A növekedésbeli különbség főként abból adódik, hogy hallatlanul előretörtek a nagyobb hozammal kecsegtető befektetési alapok, amelyek már több mint 100 milliárd koronát kezelnek. Az SME napilap keddi száma az olasz UniCredito bankház tanulmányát ismerteti, amely szerint a szlovák lakosság megtakarításainak 2008-ban már csak 50 százalékát tarthatja majd hagyományos bankbetétekben vagy folyószámlán.
