Szlovákiában három országos hatósugarú magán-tévécsatorna működik, a legizgalmasabb – legalábbis ami a saját történetét illeti – a legrégebbi, a Markíza. Ezt 1996-ban alapította Pavel Rusko (a Central European Media Enterprises, CME 49 százalékos részesedésével), még Vladimír Meciar jóváhagyása mellett. Ruskót nem véletlenül hívják a szlovák Berlusconinak: médiapozícióját hamar politikai befolyásra konvertálta, pártokat futtatott be, illetve alapított egészen addig, amíg a második Dzurinda-kormányban meg nem kapta a gazdasági miniszteri tárcát. Idén azonban kártyavárként omlott össze a birodalma: pártja kettészakadt, őt magát megbuktatták, anyagi gondjai pedig tarthatatlanná váltak. A szeptembertől az ellenzék soraiba kerülő Rusko csak strómanjai révén volt tulajdonos a magántévében, de híradóit így is a kormány ellen fordította. Ennek most valószínűleg vége, mert a CME hétfőn bejelentette: három szlovákiai partnerével kötött megállapodása nyomán 80 százalékra emelkedik a részesedése a Markízában. A CME-nek 28,7 millió dollárba kerülő ügylet nagyobb objektivitást hozhat a magántévé hírműsoraiba – vélekedett Andrej Holák, a tévétársaságok licencjogait felügyelő tanács munkatársa. Ezt azért érdemes hangsúlyozni, mert túlkapásai miatt a Markízát idén már többször is megbüntették, ami befolyásolhatja a licence jövő év elején aktuális meghosszabbítását.
