BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Biztatóak a cseh és a szlovák költségvetés mutatói

2005. november 2. szerda, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Október végén Csehország költségvetése 15,2 milliárd cseh korona (514,8 millió euró) többletet mutatott, amire az ország 1993-as különválása óta nem volt példa. Az idei büdzsé eredetileg 83,6 milliárdos deficittel számolt. Emellett a cseh pénzügyminisztérium legfrissebb prognózisa szerint idén a bruttó hazai termék (GDP) a várt 4 százalék helyett 4,8 százalékkal nő, jövőre pedig 4,4 százalékos növekmény valószínűsíthető. Az idei éves infláció 1,9 százalék, jövőre pedig 2,5 százalék lesz, a munkanélküliek aránya a 2005. szeptemberi 8,8 százalékról 2006 végére 7,5 százalékra mérséklődik. A vártnál gyorsabb GDP-növekedés főleg az egyre izmosabb külkereskedelem javára írható. A közvetlen külföldi működőtőke-beruházások volumene idén elérheti a 220 milliárd cseh koronát, ami a tavalyi mutató közel kétszerese – derül ki a cseh nemzeti bank és a CzechInvest állami beruházástámogató ügynökség becsléséből. Az idei ugrás főleg a Ceský Telecom távközlési és az Unipetrol vegyipari társaság privatizációjának köszönhető. Szlovákia költségvetése szintén biztatóan alakul. A tegnap közzétett pénzügyminisztériumi adatok szerint 2005 első 10 hónapjában a hiány mindössze 5,11 milliárd koronára (130,9 millió euró) rúgott, miközben 2004 hasonló időszakában 30,528 milliárd volt a deficit. Míg a bevételek nagysága október végéig az éves szint 83,4 százalékát érte el, addig a kiadások terén e mutató csupán 68,9 százalék. Főleg az adóbevételek ugrottak meg, mégpedig 2004 októberéhez képest 14,13 milliárd koronával.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet