A szlovák kormány tegnap új befektetésösztönző koncepciót fogadott el, amelynek révén végre egységes játékszabályok szerint ítélhetik meg a hazai és külföldi befektetések állami támogatását. Ivan Miklos pénzügyminiszter közölte: a támogatás mértéke régióktól és ágazatoktól függően változik. Az országot a munkanélküliség aránya alapján három részre osztják. Minél fejletlenebb a régió, annál nagyobb az állami segítség mértéke, amely a beruházás 50 százalékáig terjedhet – közölte Miklos. A legnagyobb támogatásban a 15 százalék feletti munkanélküliség által sújtott járásokban letelepedők részesülnek, ebbe a kategóriába szeptember végén a 79 szlovák járás közül 29 tartozott. A támogatás az adóelengedést, a beruházás egy részének állami finanszírozását, új munkahelyek után járó pénzügyi juttatást, valamint a munkaerő átképzésének finanszírozását jelenti. A 10 százalék alatti munkanélküliségű régiókban az állam nem támogatja a feldolgozóipari létesítmények és a logisztikai központok építését, viszont a csúcstechnológiát képviselő cégek, kutatóközpontok letelepedését felkarolja.
Ha a befektető legalább 10 milliárd szlovák koronát (64 milliárd forint) szán egy magas munkanélküliséggel sújtott körzetnek, ahol minimum 1000 új állást teremt, akkor a kormány a most elfogadott koncepciótól függetlenül egyéni elbírálásban részesíti a társaságot. A koncepció elfogadását az tette szükségessé, hogy az augusztusban leváltott Pavol Rusko gazdasági miniszter olyan bőkezűen osztogatta a támogatásokat, hogy azt az állam már nem győzte finanszírozni. Ennek legékesebb példája a dél-koreai Hankook Tire gumiabroncsgyártó esete, amelyet Pozsony azért utasított el, mert Rusko megfizethetetlenül nagy segítséget ígért a társaságnak. A tegnap ismertetett szlovák elképzelésekhez hasonló már működik Magyarországon, ahol az intenzitási mutató alapján, a régiók fejlettsége szerint határozzák meg az adható támogatást.
