BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Gázár-csökkentés Szlovákiában?

2005. október 13. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Szlovákiában 2006 januárjától 6-8 százalékkal csökkenhet a lakossági és a nagyfogyasztói gázár – mondta tegnapi, bemutatkozó sajtótájékoztatóján Jirko Malchárek új szlovák gazdasági miniszter. Bejelentése azért okozott meglepetést, mert éppen októbertől 20,3 százalékkal drágult a lakossági vezetékes földgáz. A miniszter vélekedését alátámasztotta a kormánytól független szlovák árszabályozási hivatal (ÚRSO) első embere, Ján Matusky is, aki közölte: Malchárek becslése reális, de csak abban az esetben, ha az energiahordozó világpiaci ára nem kezd újra emelkedni. Az ÚRSO úgy döntött, hogy a gázszállítási tarifákat 2006 januárjától 9,6 százalékkal csökkenti, az elosztás díjtételei pedig 16 százalékkal mérséklődhetnek. „A hivatal csupán a szállítás és a disztribúció árképzéséért felelős. Ezek együttesen a gáz végárának 32 százalékát adják” – tette hozzá Matusky.
Malchárek, a korábban a Minardi Forma–1-es istálló tesztpilótájaként tevékenykedő miniszter közölte: sikerült 200 millió szlovák koronát (5,13 millió euró) lefaragni a Zsolna mellett épülő Hyundai/Kia autógyárnak nyújtani tervezett állami segítség összegéből. A dél-koreai beruházónak eredetileg 7,4 milliárd koronát különített el az állam, ám ez az összeg, mint kiderült, további 5,8 milliárddal nőhet.
Végezetül a szakminiszter egy tanácsadó társaságot kér meg arra, hogy szerezze vissza a Transpetrol szlovák olajszállító társaság 49 százalékos részvénycsomagját, amelyet a Mol–Slovnaftot megelőzve az orosz Jukosz vett meg, ám amióta a Jukosz összeomlott, kérdésessé vált a részvények további sorsa.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet