BUX 139624.46 0,55 %
OTP 45970 1,48 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Vadászgépek okozták a cseh külkerhiányt

2005. október 6. csütörtök, 23:59

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A cseh külkereskedelem augusztusban 1,9 milliárd koronás deficittel zárt, amire az idén még nem volt példa. Ez döntően annak tudható be, hogy a Gripen vadászgépek megvétele 5,9 milliárd koronába került, emellett látványosan nőtt a földgáz és a kőolaj behozatalára fordított összeg. Az év első 8 hónapjában a külkermérleg összességében 41,3 milliárd koronás többletet mutat, miközben 2004 hasonló időszakában még 17,7 milliárdos volt a hiány. Az idei kedvező fejlemény döntően a gépipar javára írható. Máris érezhető az év elején a Prága közeli Kolínban üzembe helyezett TPCA Toyota–Peugeot–Citroën autógyár jótékony hatása, a társaság jövőre már 300 ezer gépkocsi gyártásával számol, amelyeket főleg külföldön értékesítenek. Az autóipar részesedése a kivitelből már eléri a 15 százalékot, és ez az arány a későbbiekben még tovább nőhet. Csehország az Európai Unióval folytatott kereskedelemben az idén egyelőre többletet mutat, ezen belül viszont a Hollandiával és Magyarországgal szembeni hiány tovább mélyül.

Sidó Zoltán
Sidó Zoltán

Ez is érdekelhet